Przeskocz do treści

Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. K. Marcinkowskiego zamierza wydać książkę o Tygodniku Żakowskim zawierającą archiwalne teksty z tej bardzo popularnej niegdyś szkolnej gazety.

Opracowania redakcyjnego podjął się kulturoznawca prof. Juliusz Tyszka, nasz absolwent i redaktor naczelny Tygodnika w latach 1973-1974.  Julek wykonał benedyktyńską pracę przeglądając tysiące stron rękopisów i maszynopisów ze starych wydań.

Prof. dr hab. Juliusz Tyszka przed gablotami z numerem specjalnym na 100-lecie Szkoły, maj 2019, fot. archiwum

Wybór, opracowanie i ew. notki biograficzne o autorach będą Jego autorskim dziełem.

Zapraszamy do lektury wspomnień Juliusza Tyszki o Tygodniku Żakowskim oraz wybranych przez niego, tytułem próby, kilkunastu tekstów  z lat 1972-1976.

Dorota Wojnowska

Zamiłowanie do wspólnego śpiewania, wyjątkowa osobowość dyrygentki i sentyment do szkolnych murów - to elementy, które złożyły się na to, że od kilku lat działa i rozwija swoje muzyczne skrzydła Żeński Chór Kameralny Di Nuovo. Jego członkiniami są absolwentki „Marcinka”.

Batutę dyrygencką trzyma mocno dr Dorota Wojnowska, wcześniej nauczycielka muzyki w liceum i gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego, założycielka szkolnych chórów: Canticum Novum (początkowo Marcinek Singers), Animato, Prima Volta.
W 2022 roku w uznaniu wielkiego wkładu w rozwój szkolnej chóralistyki Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego  przyznało dyrygentce Dorocie Wojnowskiej medal i honorowy tytuł „Przyjaciela Marcinka”.

Szerszej publiczności chór kameralny Di Nuovo pokazał się w 2018 r. w czasie prestiżowego koncertu rozpoczynającego obchody stulecia „Marcinka” w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Rok później chór wystąpił  w słynnym  Koncercie Trzech Chórów inaugurującym oficjalne dwudniowe świętowanie 100 lecia Szkoły. Kolejne lata, w których pasja śpiewania splotła się z wytrwałością i pracą nad repertuarem, przyniosły chórowi nagrody i wyróżnienia.

O tych ostatnich oraz o tym, co działo się przez ostatnie lata w chórze Di Nuovo, opowiada w swoim (ilustrowanym) tekście Marta Molińska-Glura.


Tutaj można poznać najbliższe plany chóru Di Nuovo wraz z pewną "niespodzianką", jaką chór szykuje na 13 maja 2023 w szkolnej auli.
Zapraszamy do lektury


zdjęcia na stronie: Szymon Niedźwiedziński

Relacja ze spotkań roczników jubileuszowych - 2023 - wkrótce!


Zapraszamy Absolwentóńw -
- Matura 1953, 1958,1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988, ...... itd.

Powracamy , powracamy … drugi raz po przerwie wymuszonej przez covidową pandemię, w czasach trudnych i niepewnych . Mamy jednak nadzieję , że te spotkania jubileuszowe staną się chociaż przez chwilę swoistą odskocznią od tego co każdego dnia atakuje nas z wielu stron napawając obawą i troską o przyszłość. „ Powrót do szkoły” spotkania z dawnymi Koleżankami i Kolegami to być może remedium na te czasy . Jeszcze raz wszystkich Was serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia w maju !!!!

Program spotkań  jubileuszowych w sobotę, 13 maja 2023 roku.

godz. 15.00 - Kościół św. Michała Archanioła ul. Stolarska – msza święta

Uroczystą mszę świętą odprawi ksiądz biskup Romuald Kujawski, absolwent “Marcinka” -  matura w 1965 roku.

Ksiądz Romuald Kujawski przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w katedrze poznańskiej w maju  1973 roku. Studiował teologię życia wewnętrznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i uzyskał tytuł doktora teologii.
W 1988 roku ksiądz Romuald  Kujawski wyjechał jako misjonarz do Brazylii, z którym to krajem związał swe życie. Pełnił między innymi funkcję rektora seminarium w archidiecezji Diamatina oraz archidiecezji Palmas. Do grudnia  2022 roku   był biskupem diecezji w Porto Nacional. Obecnie jest biskupem seniorem Porto Nacional. 

godz. 16.00 - Aula Szkoły - spotkanie Absolwentów z Dyrekcją oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Wychowanków,
krótka część artystyczna.

fot. pim

godz. 17.00 -  Szkoła w rękach Absolwentów - spotkania z zaproszonymi przez organizatorów rocznika wychowawcami i nauczycielami,
kawiarenki przygotowane przez uczniów szkoły,
okolicznościowe wystawy, stoisko z wydawnictwami i pamiątkami  szkolnymi.
Możliwość wyjścia na boisko szkolne przez nowe drzwi ufundowane przez absolwentów na stulecie Szkoły.
Rzut oka na pięknie wyremontowany  budynek szkoły. 

Wieczorne spotkania organizowane przez poszczególne roczniki.

PAMIĘTAJCIE !!!!!

Pamiętajcie o zakupie okolicznościowych identyfikatorów (rozprowadzane będą przez organizatorów spotkań poszczególnych roczników oraz w dniu spotkań w szkole). Identyfikator obok swojej podstawowej funkcji jest formalnym biletem wstępu do szkoły. Dochód z ich sprzedaży ma też pokryć koszty organizacyjne a ewentualne nadwyżki zostaną przeznaczone na cele statutowe Stowarzyszenia.  Cena identyfikatora 20 zł.

W imieniu Zarządu

Prezes Stowarzyszenia
Gerard Sowiński „Barnaba”

Stowarzyszenie Wychowanków „Marcinka” od lat wspiera Szkołę pomagając finansowo i organizacyjnie w realizacji ciekawych, innowacyjnych  projektów nauczycieli i uczniów. Jednym z nich był, realizowany przez 12 miesięcy (od lutego 2022 do lutego 2023), polsko-francuski projekt „Wokół Afryki (A trawers l’Afrique) Kazimierza Nowaka”. Koordynatorkami projektu były nauczycielki w "Marcinku" - p. Anna Matera-Klinger i p. Barbara Donat-Bernard.

Kim był Kazimierz Nowak i co było celem szkolnego projektu wyjaśnia w krótkim tekście p. Anna Matera-Klinger ("nasza" - absolwentka „Marcinka”)