Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. K. Marcinkowskiego zamierza wydać książkę o Tygodniku Żakowskim zawierającą archiwalne teksty z tej bardzo popularnej niegdyś szkolnej gazety.
Opracowania redakcyjnego podjął się kulturoznawca prof. Juliusz Tyszka, nasz absolwent i redaktor naczelny Tygodnika w latach 1973-1974. Julek wykonał benedyktyńską pracę przeglądając tysiące stron rękopisów i maszynopisów ze starych wydań.
Wybór, opracowanie i ew. notki biograficzne o autorach będą Jego autorskim dziełem.
Zamiłowanie do wspólnego śpiewania, wyjątkowa osobowość dyrygentki i sentyment do szkolnych murów - to elementy, które złożyły się na to, że od kilku lat działa i rozwija swoje muzyczne skrzydła Żeński Chór Kameralny Di Nuovo. Jego członkiniami są absolwentki „Marcinka”.
Batutę dyrygencką trzyma mocno dr Dorota Wojnowska, wcześniej nauczycielka muzyki w liceum i gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego, założycielka szkolnych chórów: Canticum Novum (początkowo Marcinek Singers), Animato, Prima Volta. W 2022 roku w uznaniu wielkiego wkładu w rozwój szkolnej chóralistyki Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego przyznało dyrygentce Dorocie Wojnowskiej medal i honorowy tytuł „Przyjaciela Marcinka”.
Szerszej publiczności chór kameralny Di Nuovo pokazał się w 2018 r. w czasie prestiżowego koncertu rozpoczynającego obchody stulecia „Marcinka” w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Rok później chór wystąpił w słynnym Koncercie Trzech Chórów inaugurującym oficjalne dwudniowe świętowanie 100 lecia Szkoły. Kolejne lata, w których pasja śpiewania splotła się z wytrwałością i pracą nad repertuarem, przyniosły chórowi nagrody i wyróżnienia.
Powracamy , powracamy … drugi raz po przerwie wymuszonej przez covidową pandemię, w czasach trudnych i niepewnych . Mamy jednak nadzieję , że te spotkania jubileuszowe staną się chociaż przez chwilę swoistą odskocznią od tego co każdego dnia atakuje nas z wielu stron napawając obawą i troską o przyszłość. „ Powrót do szkoły” spotkania z dawnymi Koleżankami i Kolegami to być może remedium na te czasy . Jeszcze raz wszystkich Was serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia w maju !!!!
Program spotkań jubileuszowych w sobotę, 13 maja 2023 roku.
godz. 15.00 - Kościół św. Michała Archanioła ul. Stolarska – msza święta
Uroczystą mszę świętą odprawi ksiądz biskup Romuald Kujawski, absolwent “Marcinka” - matura w 1965 roku.
Ksiądz Romuald Kujawski przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w katedrze poznańskiej w maju 1973 roku. Studiował teologię życia wewnętrznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i uzyskał tytuł doktora teologii. W 1988 roku ksiądz Romuald Kujawski wyjechał jako misjonarz do Brazylii, z którym to krajem związał swe życie. Pełnił między innymi funkcję rektora seminarium w archidiecezji Diamatina oraz archidiecezji Palmas. Do grudnia 2022 roku był biskupem diecezji w Porto Nacional. Obecnie jest biskupem seniorem Porto Nacional.
godz. 16.00 - Aula Szkoły - spotkanie Absolwentów z Dyrekcją oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Wychowanków, krótka część artystyczna.
godz. 17.00 - Szkoła w rękach Absolwentów - spotkania z zaproszonymi przez organizatorów rocznika wychowawcami i nauczycielami, kawiarenki przygotowane przez uczniów szkoły, okolicznościowe wystawy, stoisko z wydawnictwami i pamiątkami szkolnymi. Możliwość wyjścia na boisko szkolne przez nowe drzwi ufundowane przez absolwentów na stulecie Szkoły. Rzut oka na pięknie wyremontowany budynek szkoły.
Wieczorne spotkania organizowane przez poszczególne roczniki.
Pamiętajcie o zakupieokolicznościowych identyfikatorów (rozprowadzane będą przez organizatorów spotkań poszczególnych roczników oraz w dniu spotkań w szkole). Identyfikator obok swojej podstawowej funkcji jest formalnym biletem wstępu do szkoły. Dochód z ich sprzedaży ma też pokryć koszty organizacyjne a ewentualne nadwyżki zostaną przeznaczone na cele statutowe Stowarzyszenia. Cena identyfikatora 20 zł.
Stowarzyszenie Wychowanków „Marcinka” od lat wspiera Szkołę pomagając finansowo i organizacyjnie w realizacji ciekawych, innowacyjnych projektów nauczycieli i uczniów. Jednym z nich był, realizowany przez 12 miesięcy (od lutego 2022 do lutego 2023), polsko-francuski projekt „Wokół Afryki (A trawers l’Afrique) Kazimierza Nowaka”. Koordynatorkami projektu były nauczycielki w "Marcinku" - p. Anna Matera-Klinger i p. Barbara Donat-Bernard.