Przeskocz do treści
My z „Marcinka”

Chór Absolwentów Antoniego Grochowalskiego

Chór Wychowanków "Marcinka" już DZIAŁA!
Pierwsze, inauguracyjne spotkanie odbyło się 2 marca. Omówiliśmy na nim sprawy administracyjne, między innymi ustaliliśmy, że próby chóru będą się odbywać w poniedziałki o godzinie 19:30. Będziemy ćwiczyć tylko raz w tygodniu, za to solidnie. Kierownictwo muzyczne objął profesor Antoni Grochowalski, były dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz dyrygent chóru i orkiestry "Marcinka" w latach 1967-77, który już na pierwszych zajęciach rozśpiewał nas kanonem Dona Nobis Pacem.
Kochani, czekamy na kolejnych członków zespołu. Przyjdźcie by zażyć piękna śpiewu i pozwolić duszy by znów, wraz z dźwiękami muzyki, poszybowała w przestworza. Zapraszamy!

Motto: “Sine musica nulla vita”
Poznań, 22. stycznia 2015 r.
Miłośnicy chóralistyki rodem z „Marcinka”!
Ta wiadomość spowoduje u wielu z Was radosne bicie serca i przywoła w pamięci cudowne chwile spędzone w przeszłości na koncertowej estradzie: pod patronatem Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rodzi się chór mieszany, którego członkami będą wychowankowie naszej słynnej Szkoły! Budowę zespołu zamierzamy oprzeć na śpiewakach, którzy w swych szkolnych latach pracowali pod kierownictwem prof. Antoniego Grochowalskiego, ale serdecznie powitamy w naszym gronie także wszystkich pozostałych miłośników śpiewu płci obojga rodem z „Marcinka”. Niemożliwe do wczoraj stanie się ciałem już za miesiąc! Na nowo spotkamy się w murach ukochanej Szkoły i udział w próbach będzie cudownym, bo systematycznie zażywanym, lekarstwem na „szarzyznę życia, bez słońc wielkich i ukochań wielkich”. Liczymy, ze apel ten odbije się stukrotnym echem i dotrze do wszystkich wrażliwych dusz, których nigdy w „Marcinku” nie brakowało. 
W tych dniach grupa inicjatywna, prof. Gerard „Barnaba” Sowiński- prezes Stowarzyszenia Wychowanków, prof. Antoni Grochowalski– były dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz dyrygent chóru i orkiestry „Marcinka” w latach 1967-77) i Jerzy Laskowski– były dyrektor Filharmonii Poznańskiej oraz śpiewak chóru „Marcinka” w latach 1971-75, spotkali się z dyrektorem „Marcinka”, Panią Alina Chojnacką, i przedstawili Jej pomysł i problemy związane z organizacją chóru oraz oczekiwania, skierowane pod adresem Szkoły. Inicjatywa spotkała się z niezwykle życzliwą reakcją Pani Dyrektor, która ze swej strony -wychodząc naprzeciw potrzebom przyszłych chórzystów - wyraziła zgodę na korzystanie przez nich ze szkolnej auli i fortepianu oraz sal lekcyjnych dla poszczególnych głosów. W czasie wieczornych prób, których rozpoczęcie zaplanowano na poniedziałek, 2. marca 2015 r. o godz. 20.00, chórzyści mogliby korzystać także ze szkolnego parkingu – wjazd od ul. Grunwaldzkiej. Próby chóru odbywać się będą w każdy poniedziałek i środę w godz. 20.00-22.00.Prof. Sowiński, jako prezes patronującego działalności chóru Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, poprosił prof. Antoniego Grochowalskiego o sprawowanie nad chórem kierownictwa artystycznego, a Jerzego Laskowskiego (matura 1975)- o kierowanie pracami organizacyjnymi w okresie powstawania zespołu. 
W chwili obecnej zgłoszenia do chóru przyjmuje Koleżanka Krystyna Guzek (w czasach „Marcinka” Krzysia Stawczyk) (matura: 1976) tel. 505 091 763.e-mail: k.guzek@tlen.pl
Bardzo prosimy Was o pomoc w dotarciu z informacją o powstającym chórze do wszystkich Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
Do zobaczenia na pierwszej próbie w marcu!
Gerard „Barnaba” Sowiński Jerzy Laskowski


ROK 2018

Udział Chóru w uroczystym koncercie na 99-lecie "Marcinka" (artykuł)


ROK 2019

Udział Chóru w Koncercie Trzech Chórów na inaugurację obchodów 100-lecia Szkoły. (artykuł)