Przeskocz do treści
My z „Marcinka”

Monografie roczników

MY Z "MARCINKA" - monografie roczników

Wśród publikacji Stowarzyszenia Wychowanków szczególną rolę pełnią pozycje z serii
 My z "Marcinka" - Martura ........    
Seria, tworzonych  przez absolwentów, monografii poszczególnych roczników obejmuje już 8 pozycji.
Najnowsza to - My z "Marcinka" - Matura 1974 wydana w maju 2024.
Poniżej prezentujemy w skrócie (okładka, autorzy, spis treści) wszystkie dotychczas wydane opracowania z tej serii:   


MY Z MARCINKA - MATURA 1973

Pół wieku temu, gdy za oknami kwitła propaganda sukcesu gierkowskiej dekady lat 70-tych, gdy szykowano się do produkcji Fiata 126P oraz pierwszych polskich telewizorów kolorowych, naukę w murach „Marcinka” kończyła kolejna grupa maturzystów - rocznik 1973.

Dzisiaj, po 50 latach, ówcześni absolwenci naszej szkoły postanowili wrócić pamięcią do lat młodzieńczych, opowiedzieć nieco o sobie, powspominać szkolne lata w „Marcinku”.

Opracowanie powstało staraniem zespołu redakcyjnego, na czele którego stanął Andrzej Krauss (kl. B).
W skład zespołu weszli: Maria Bąk-Ziółkowska (kl. E), Ryszard Dembiński (kl. C), Magdalena Gumna (kl. F), Jolanta Koprucka-Purol (kl. B), Renata Kurka (kl. D), Maria Piaskowska-Woźniak (kl. A), Irena Sarnowska-Wroczyńska (kl. A) i Elżbieta Wajda (kl. G).

Wydaje się, że wydawnictwo będzie interesujące nie tylko dla absolwentów tego rocznika, ale też dla roczników „sąsiednich”, a także dla wszystkich zainteresowanych historią „Marcinka”.
W książce znajdziemy bowiem ekskluzywny wywiad z Profesor Marią Wallis-Stiasny, a także osobiste wspomnienia Profesora Henryka Krzyżanowskiego i jego okolicznościowy Toast rocznika’73.
Opracowanie zawiera także sporo zdjęć, oddających klimat opisywanych lat.
Publikację uzupełniają notki biograficzne nauczycieli uczących w tamtym okresie. Wielu z opisanych nauczycieli jeszcze przez długie lata stanowiło trzon kadry pedagogicznej, stając się „legendami” „Marcinka”.


MY Z MARCINKA - MATURA 1971

W maju 2023 ukazała się kolejna książka z serii My z „MARCINKA”. Tym razem swoje opracowanie przedstawia rocznik MATURA 1971. Co znajdziemy w tym opracowaniu?
Oddajmy głos Leszkowi Czajorowi, który w imieniu zespołu redakcyjnego tego wydawnictwa tak opisuje jego zawartość:
O tych, którzy uczyli się w klasach A, B, C, D i E jest ta książka. Są w niej notki biograficzne, wspomnienia o koleżankach i kolegach oraz oczywiście naszych nauczycielach. I wszystko inne, co zachowaliśmy w pamięci. Nie brak też relacji z naszych pomaturalnych spotkań w bardzo dorosłym życiu. Do niektórych koleżanek i kolegów nie dotarliśmy. Przez te ponad 50 lat od matury trochę nas ubyło. Dlatego dziękujemy bardzo wszystkim, którzy dostarczyli treści umożliwiające przedstawienie w tej książce naszych losów w czasie nauki w ,,Marcinku” i później.
Zespół redakcyjny: Leszek Czajor, Joanna Magala, Ewa Rogalska, Maria Sterczewska, Zdzisława Wiese, Andrzej Zgodziński.
Pozdrawiam
Leszek Czajor