Przeskocz do treści
My z „Marcinka”

DRZWI NA STULECIE SZKOŁY  

 tekst: Robert Drobnik (matura 1978)

Odtworzenie dawnego kształtu drzwi od strony boiska szkolnego to przede wszystkim pomysł Marka Barałkiewicza (matura 1968), który od wielu lat powtarzał „Ja to w końcu zrobię!”. Obchody stulecia szkoły stały się bardzo dobrym pretekstem, aby to wreszcie zrealizować. Marek zawiązał w tym celu nieformalny „II Komitet Drzwiowy” (dla przypomnienia - I Komitet w 2002 roku realizował drzwi wejściowe do szkoły od ulicy Bukowskiej). W składzie II Komitetu obok wyżej wymienionego znaleźli się Robert Drobnik (matura 1978) , Krzysztof Lipiak (matura 1978) oraz Tadeusz Tomaszewski  (matura 1978).

Do współpracy zaproszono Janusza Pstrąga – architekta, artystę plastyka, który wykonał projekt rekonstrukcji drzwi i witraży zdobiących naświetlę drzwi. Pozostała jeszcze sprawa najważniejsza, pozyskanie niemałych środków na realizację przedsięwzięcia. Z pomocą pospieszyło rodzeństwo: Dominika Kulczyk i Sebastian Kulczyk – absolwenci "Marcinka" (matura 1996 i 1999). Dzięki ich hojności można było przystąpić do prac wykonawczych. Prace ruszyły w Zakładzie Stolarskim Linea – Pawła Oleszaka z Wągrowca.

Z tygodnia na tydzień można było obserwować, jak metr sześcienny dębiny przyjmuje kształt przyszłych drzwi. Wykonania witraży podjęła się firma VitroArt – Piotra Janka z Poznania, a ozdobne kraty wykuł artysta kowal Paweł Kaczmarek z Gniezna. Nadzór konserwatorski nad całością objęła architekt Katarzyna Weiss (matura 1978).  18 maja 2019 roku drzwi były gotowe i czekały na uroczyste otwarcie.  Uroczystość otwarcia drzwi w obecności tłumu absolwentów zgromadzonych na boisku poprowadził inicjator przedsięwzięcia Marek Barałkiewicz.

Klucze do drzwi w dłoni dzierżył sam patron szkoły Karol Marcinkowski, którego postać została stworzona przez Brygadę Pigmaliona, czyli grupę studentów wydziału rzeźby poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego pod czujnym okiem profesora Wiesława Koronowskiego, twórcy pomnika Karola Marcinkowskiego stojącego przy wejściu do szkoły. 

Klucz od drzwi został odebrany przez panią dyrektor Alinę Chojnacką i Gerarda Sowińskiego – Barnabę, Prezesa Stowarzyszenia Wychowanków. To oni dokonali symbolicznego otwarcia drzwi w nowe stulecie szkoły. Następnie przez drzwi do wnętrza szkoły przeszli zgromadzeni goście.

Członkowie "II Komitetu Drzwiowego" przeprowadzają zgromadzonych w nowe stulecie Szkoły"

Pierwsze dziesięć osób, które przekroczyły wejście otrzymało specjalnie przygotowany certyfikat.


Robert Drobnik