Przeskocz do treści
My z „Marcinka”

Ciekawy (i dziś) program TV

Przez kilka lat na antenie Ratajskiej Telewizji Kablowej (RTK) i Wielkopolskiej Telewizji Kablowej (WTK) ukazywały się programy w cyklu o nazwie „Mój Poznań, moja Wielkopolska”. Jak sama nazwa wskazuje programy z tego cyklu popularyzowały wiedzę o naszym regionie i o samym Poznaniu. Jego autorami byli: Jacek Hałasik - dziennikarz radiowy, znawca historii Poznania, popularyzator gwary poznańskiej (zm. w 2018 r.) oraz dr Marek Rezler - historyk, biograf, publicysta, również zajmujący się popularyzacją wiedzy o dziejach Poznania i Wielkopolski.

Jeden z odcinków cyklu „Mój Poznań, moja Wielkopolska”, zrealizowany w roku 2013, poświęcony był w całości „Marcinkowi”.  

Odwiedzając i pokazując szkołę autorzy zaprosili do rozmowy: Zbigniewa Lesickiego - absolwenta i wieloletniego nauczyciela historii w „Marcinku” oraz ówczesną dyrektor Szkoły - Alinę Chojnacką.

Choć od nagrania programu minęło już 10 lat i sporo się przez te lata w szkole działo, to myślę, że warto i dziś poświęcić kilkanaście minut na obejrzenie tego odcinka.
Warto posłuchać jak o dziejach Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego opowiada Zbigniew Lesicki, który, jak nikt inny, zna wiele szczegółów i ciekawostek dotyczących historii szkoły i uczących w niej nauczycieli.
W wypowiedzi dyr. Aliny Chojnackiej znajdziemy również odniesienia do historii szkoły i atmosfery unoszącej się jej w murach. Usłyszymy m.in. piękne słowa dotyczące działalności Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego na rzecz Szkoły i integracji społeczności jej absolwentów.

Przy okazji warto odnotować: tłem zdjęciowym do tego odcinka był oczywiście budynek szkoły i jego niezbyt atrakcyjna w owym czasie elewacja.  Zatroskana jej stanem dyr. Alina Chojnacka wyrażała nadzieję, że budynek zyska kiedyś taki wygląd na jaki zasługuje. Cieszy zatem fakt, że po kilku latach tak się stało! Zakończenie kadencji Pani Dyrektor zbiegło się w czasie  z ukończeniem wszystkich prac związanych z renowacją elewacji nie tylko budynku głównego, ale wszystkich obiektów murowanych.

Ten i inne odcinki cyklu można dziś znaleźć i oglądać na YouTube na kanale „Mój Poznań, moja Wielkopolska”.

Zachęcamy zatem do obejrzenia odcinka pt: W „Marcinku”.


tekst: Mieczysław Sobucki

zdjęcia: stop-klatki z odcinka: W „Marcinku”
- Ratajska Telewizja Kablowa - realizacja Jacek Hałasik & dr Marek Rezler; realizacja TV - Dariusz Smoliński.