Poniżej na tej stronie możemy wyczytać, z archiwalnego już tekstu 2019 – rok „Marcinka”, jakie były plany i zamierzenia Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego związane z godnym uczczeniem okrągłej rocznicy 100 lecia „Marcinka”.
W kilku tekstach powstałych po tych uroczystościach chcemy opisać losy tych zamierzeń, co pozwoli skonfrontować ambitne plany z ich realizacją.
Śpiewający "Marcinek - koncert na 99-lecie
Archiwum:
2019 – rok „Marcinka”
Rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem obchodów 100-lecia służby tej Szkoły, której wychowankowie zostawili trwałe ślady w nauce, kulturze, polityce i wielu innych dziedzinach. Za rok będziemy mieli niepowtarzalną okazję, zasługę i zaszczyt wprowadzenia Szkoły w nowe 100-lecie. Jak godnie uczcić to wydarzenie? Co zrobić, aby pozostała po nim trwała pamięć?
Centralne uroczystości odbędą się w sobotę 18 maja 2019 roku i rozpoczną o godz. 12.00 spotkaniem w Auli UAM.
Opracowaliśmy wstępny projekt działań na 100-lecie. Chcemy ufundować Drzwi 100-lecia (wyjście z budynku na boisko szkolne, z okolicznościowym witrażem, podobne do wejścia od stron ul. Bukowskiej).
W piątkowy wieczór (17 maja 2019 r.) zamierzamy zorganizować na boisku koncert dla młodzieży (wybór wykonawcy uzależniony jest od stanu naszej kasy).
Zorganizujemy imprezy towarzyszące w piątek i sobotę: okolicznościowe wystawy w szkole, specjalne wydanie Tygodnika Żakowskiego (w starym miejscu), kawiarenki w klasach (w piątek może na boisku), Bibliotekę Absolwentów, stoiska z archiwalnymi wydawnictwami Szkoły i Stowarzyszenia. Przygotujemy zestawy pamiątkowych gadżetów (bluzy „Marcinka”, krawaty „Marcinka”, znaczki identyfikacyjne, długopisy, torby z nadrukiem, cukierki i inne).
To majowe spotkanie to tylko punkt kulminacyjny obchodów. Proponujemy ogłosić rok 2019 rokiem „Marcinka”. Jego celem jest pokazanie wkładu wychowanków Szkoły w kulturę, naukę miasta i kraju. Służyć temu mają spotkania, wykłady, konferencje, koncerty, wystawy z udziałem wybitnych przedstawicieli różnych dyscyplin – wychowanków „Marcinka”. Uważamy, że powinny mieć one charakter otwarty, adresowany do mieszkańców Poznania,
studentów, uczniów innych szkól. Miejscem tych zdarzeń mogą być Szkoła oraz instytucje w mieście.
Ważnym dla nas projektem jest wydanie, wspólnie ze Szkołą, książki podsumowującej stuletnią historię „Marcinka”. Pragniemy w niej pokazać udział wychowanków w tworzeniu nauki, kultury, polityki w stuletniej historii naszego narodu. Poza konkretnymi nazwiskami ludzi szczególnie zasłużonych chcemy ukazać również te czynniki, które kształtowały naszą szkolną i absolwencką społeczność, a więc to, co działo się poza codziennością lekcyjną. Będziemy pisali o naszych niezwykłych nauczycielach, których osobowość miała niemały wpływ na wybory, których dokonywaliśmy.
Prosimy ludzi nauki i kultury z „Marcinka” o napisanie i dostarczenie krótkich biogramów. Apelujemy do roczników i klas o sporządzenie raportu „Co się dzieje z naszą klasą?”, w którym znalazłyby się krótkie biogramy koleżanek i kolegów z klasy, opiszcie, co się z Nimi dzieje po ukończeniu „Marcinka”.
Apelujemy również do roczników matura 50+ o opracowanie i wydanie monografii rocznika. Dotąd ukazały się: My z „Marcinka”. Matura 1948; My z „Marcinka”. Matura 1951oraz My z „Marcinka”. Matura 1956.
To tylko wstępne propozycje. Już dziś pomyśl, z jakim prezentem przyjdziesz na urodziny swojej Szkoły.
Zapraszamy wszystkie osoby mające poczucie długu wobec swojej Szkoły. Możecie go częściowo spłacić, biorąc udział w przygotowaniu i realizacji projektów. Rozmawiajcie, dyskutujcie z przyjaciółmi, jak możecie wpisać się w program obchodów.
Stulecie będzie takie, jak je wspólnie zaprojektujemy i wykonamy. Nikt za nas tego nie zrobi. Apelujemy do wszystkich roczników maturalnych, aby ich przedstawiciele znaleźli się wśród organizatorów jubileuszu.
Spotkania poświęcone tym zagadnieniom odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 18.00 w Szkole oraz w każdą drugą środę miesiąca w Hotelu Kolegiackim na placu Kolegiackim o godz. 18.00.
Jeżeli masz ciekawy pomysł, możesz w czymś pomóc, współpracować lub współfinansować – zapraszamy. Urodziny „MARCINKA” będą takie, jakie sobie sami zorganizujemy!
Zakres realizacji projektu obchodów 100-lecia uzależniony jest od posiadanych środków finansowych. Założyliśmy subkonto, na którym gromadzimy Wasze darowizny przeznaczone na ten cel:
Konto na 100-lecie „Marcinka” 39 1090 1362 0000 0001 3389 8086
Program spotkania wszystkich roczników „Marcinka” w stulecie Szkoły
Poradnik dla organizatorów spotkań roczników jubileuszowych „Marcinka”