Przeskocz do treści
My z „Marcinka”

Śpiewający „Marcinek” czyli koncert na 99-lecie szkoły

Krzysztof Lipiak

Obchody stulecia naszej Szkoły zainaugurowaliśmy śpiewająco, a dokładniej - organizując w 99. urodziny, 21 maja 2018 roku, w Teatrze Wielkim w Poznaniu koncert zatytułowany ŚPIEWAJĄCY „MARCINEK”.

Pomysł jego zorganizowania narodził się wiosną 2017 roku podczas jednego ze spotkań przy naszym stoliku w Hotelu Kolegiackim. Początkowo była to niezobowiązująca, swobodna rozmowa, kiedy jednak na następnym spotkaniu Przemek Smulski poinformował, że mamy zarezerwowany Teatr Wielki, zrozumiałem, że nie ma odwrotu i musimy to wykorzystać.  Jeszcze  przed wakacjami nawiązałem kontakt z solistką Teatru Wielkiego Basią Kubiak – koleżanką z mojej klasy w „Marcinku”  oraz Jej córką Patrycją Jesionek – flecistką i jednocześnie managerem CoOperate Orchestra. W tym gronie powstał program koncertu i lista wykonawców. Sprawami formalno-prawnymi i finansowymi (sponsorzy) zajął się Przemek Smulski, ja pełniłem funkcję koordynatora całości.

Krzysztof Lipiak, Gerard Sowiński, Przemysław Smulski; Teatr Wielki, 21 maja 2018 r.

Honorowy patronat koncertu zgodził się objąć Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, a Województwo Wielkopolskie znacząco koncert współfinansowało.

Finansowo wsparły nas też Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu i Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o. Z darowizn – cegiełek uczestników koncertu udało się zebrać ok. 20.000 zł , kwota ta zasiliła konto Stowarzyszenia Wychowanków „Marcinka” z przeznaczeniem na obchody stulecia naszej Szkoły. Wszyscy soliści i chóry zrezygnowali tego wieczoru z honorariów.

Szczęśliwy finał przedsięwzięcia miał miejsce w poniedziałek 21 maja 2018 o godz. 19.00.

W koncercie wystąpiły chóry:

 Wychowanków „Marcinka” pod dyr. Antoniego Grochowalskiego

 Wychowanków „Marcinka” Di Nuovo  pod dyr. Doroty Wojnowskiej

 Uczniów „Marcinka” Canticum Novum pod dyr. Leszka Marciniaka (matura 1980)

a więc 3 pokolenia chórzystów – uczniów i absolwentów naszej szkoły

oraz znakomici śpiewacy operowi – również nasi absolwenci :

 Barbara Kubiak – sopran (matura 1978), Karol Bochański – tenor (matura 1979) i Szymon Chojnacki – baryton (matura 2003)

W wykonaniu Barbary Kubiak usłyszeliśmy dwie arie G. Pucciniego - Vissi d’arte z opery Tosca i O Mio Babbino Caro z opery Gianni Schicchi.

 Karol Bochański wykonał słynną arię Nessun Dorma z opery Turandot G. Pucciniego i arię Dein ist meinganzes Hertz z operetki Kraina Uśmiechu F. Lehara

W wykonaniu  Szymona Chojnackiego mogliśmy usłyszeć arię Fiesca z opery Simone Bochanegra  G. Verdiego i arię  Tewjego Mleczarza ze Skrzypka na Dachu J. Bocka.

Chórom i solistom towarzyszyła CoOperate Orchestra pod batutą Adama Domurata.

Orkiestra wykonała popularne uwertury operowe (Carmen G. Bizeta, Cyrulik Sewilski G. Rossiniego ) oraz kilka tematów filmowych ( Gwiezdne wojny, Harry Potter).

Blisko trzygodzinny koncert zakończyło brawurowe wykonanie przez orkiestrę, wszystkie chóry i solistów Libiamo z opery Traviata G. Verdiego.

Na scenie rolę gospodarzy pełnili Barbara Kubiak, która powitała gości w „swoim teatrze” oraz Leszek Marciniak – śpiewak sekstetu wokalnego Affabre, także od niedawna dyrygent chóru uczniów „Marcinka”.

W czasie koncertu pani dyrektor Alina Chojnacka została uhonorowana tytułem i medalem Przyjaciel „Marcinka”.

Zaprezentowano widowni najaktywniejszych członków zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego.

W trakcie koncertu odbyło się prawykonanie skomponowanego przez Leszka Kubiaka hejnału „Marcinka”.

Historia powstania i nagranie dźwiękowe hejnału "Marcinka"

 Na widowni - a  po koncercie w czasie spotkania towarzyskiego  w foyer Teatru Wielkiego - obecnych było blisko 700 osób. Poza uczniami i absolwentami naszej szkoły przybyli także obecni i emerytowani nauczyciele „Marcinka” oraz zaproszeni goście.

Z okazji koncertu przygotowałem czterostronicowy folder przedstawiający jego wykonawców, organizatorów i sponsorów.

W wydawnictwach dotyczących tego wydarzenia po raz pierwszy pojawiło się barwne logo stulecia autorstwa Igora Morskiego.


tekst: Krzysztof Lipiak
zdjęcia: Agata Jesse, Marek Barałkiewicz, archiwum
opr. M.Sob.