Przeskocz do treści
My z „Marcinka”

BRYGADA PIGMALIONA

tekst: Robert Drobnik

Wieloletnia współpraca Stowarzyszenia z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu zaowocowała ciekawym i pięknym zdarzeniem. Zaprosiliśmy grupę „Brygada Pigmaliona”, którą tworzą pracownicy i studenci Wydziału Rzeźby UA, do udziału w obchodach 100-lecia naszej szkoły (twórcą i „przywódcą” Brygady jest prof. Wiesław Koronowski – autor pomnika Karola Marcinkowskiego – tego Karola, który od 2005 roku wita, przed wejściem do szkoły, uczniów i gości).

Scenariusz tego wydarzenia przewidywał, że „Brygada Pigmaliona”, na oczach przybyłych na uroczystość absolwentów, uczniów i pracowników szkoły, stworzy w glinie postać patrona szkoły Karola Marcinkowskiego - tego z pomnika szkolnego. Miał on opuścić swoje stałe miejsce i osobiście dostarczyć klucze do nowych drzwi, przez które, po otwarciu, społeczność „Marcinka” symbolicznie wkroczy w nowe stulecie szkoły.

Pokaz tworzenia na żywo rzeźby - postaci Patrona zgromadziła tłumy ludzi.  Szacowano, że było ich blisko dwa tysiące. Obecność studentów rzeźby, którzy pod okiem swoich Profesorów tworzyli postać Karola Marcinkowskiego, niewątpliwie bardzo uatrakcyjniła obchody jubileuszowe szkoły.


Robert Drobnik

(zdjęcia poniżej za zgodą: brygada-pigmaliona.pl)


Więcej ciekawych zdjęć z tego wydarzenia można obejrzeć na stronie:

brygada-pigmaliona.pl