Przeskocz do treści

W maju ubiegłego roku, krótko przed zbliżającymi się spotkaniami roczników jubileuszowych, anonsowaliśmy ukazanie się kolejnego wydawnictwa z serii My z „Marcinka”, w którym "spisał się”  rocznik 1973. Książka ukazała się z bardzo „okrągłej” okazji - 50 rocznicy od matury. Monografia rocznika '73 powstała staraniem zespołu redakcyjnego, na czele którego stanął Andrzej Krauss. W skład zespołu weszli ponadto: Maria Bąk-Ziółkowska, Ryszard Dembiński, Magdalena Gumna, Jolanta Koprucka-Purol, Renata Kurka, Maria Piaskowska-Woźniak, Irena Sarnowska-Wroczyńska i Elżbieta Wajda. Książkę w wersji tradycyjnej, papierowej można było nabyć w trakcie spotkań jubileuszowych w maju 2023.
Dodatkowe informacje dotyczące tego opracowania zamieściliśmy we wpisie:
  50 lat minęło …


Teraz, za zgodą zespołu redakcyjnego, publikujemy elektroniczną wersję całej książki. Jej zawartość (teks i zdjęcia)  staje się więc ogólnodostępna.
Książka jest zapisana w jednym pliku (w formacie PDF) i otwiera się w komputerze lub laptopie w programie odczytującym pliki PDF (uwaga - otwarcie pliku w telefonie lub tablecie może się nie udać).

Zachęcamy do lektury nie tylko absolwentów rocznika 1973, ale także wszystkich zainteresowanych historią „Marcinka” lat 70-tych.

MY Z "MARCINKA" - MATURA 1973


Tytułowa teza wydaje się oczywista  tylko dla kogoś, komu nie brak zapału do pracy, wytrwałości w pokonywaniu trudności oraz skutecznego wsparcia otoczenia.

Tego wszystkiego nie zabrakło Piotrowi Slebodzie absolwentowi „Marcinka” (matura 1986), który w dojrzałym już wieku chwycił za  pióro, a dokładniej – klawiaturę komputera - i napisał … książkę. Początkowo „do szuflady”, ale później, za namową bliskich, postanowił ją wydać.
Dzięki własnej determinacji i wsparciu życzliwych  mu osób wysiłki zakończyły się sukcesem.

Debiutancka powieść Piotra „Florenckie memento” właśnie trafiła na strony wydawnictw i księgarń internetowych. Książkę można nabyć zarówno w wersji drukowanej jak i cyfrowej.

Jeszcze dwa słowa o autorze – Piotr Sleboda po zdaniu matury w „Marcinku” ukończył studia na AWF w Poznaniu, a po wielu latach podjął naukę na UAM. Uzyskał stopień magistra na wydziale historycznym - specjalność historia wojskowości.

Z „Marcinkiem” jest też związany „rodzinnie” – ojciec Piotra – dr Bogdan Sleboda  (absolwent Szkoły matura  1960) jest jednym z członków założycieli Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego. Na naszej stronie zamieściliśmy nie tak dawno  jego osobiste refleksje o życiu i przemijaniu (można przeczytać – tutaj).

Wieczór autorski Piotra Slebody zgromadził, oprócz najbliższych, także  sporą grupę przyjaciół, znajomych oraz koleżanek i kolegów z „Marcinka” z rocznika 1986. Autor odpowiadał na pytania dotyczące m.in.  motywacji do napisania książki czy starań o znalezienie wydawcy. Zachęcony prośbami z sali odczytał też fragmenty swojej powieści.

Autor w otoczeniu przyjaciół z "Marcinka" - matura 1986

Ze swojej strony zachęcamy do sięgnięcia po  książkę naszego absolwenta. Wiemy, że Piotr będzie wdzięczny za każdą formę jej recenzji.  


Piotr Sleboda:  „Florenckie memento” – wyd. Platforma RIDERO


tekst i zdjęcia: Mieczysław Sobucki

24 stycznia 2020 roku, w osiemdziesiątą rocznicę urodzin profesora Gerarda „Barnaby” Sowińskiego, nauczyciela języka polskiego w  I Liceum Ogólnokształcącym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu w latach 1964 – 1980 , oraz od 1992 roku  prezesa Stowarzyszenia Wychowanków „Marcinka”, utworzone zostało STYPENDIUM  „BARNABY”.

Bazę finansową Stypendium stanowią darowizny zebrane w czasie uroczystości osiemdziesiątych urodzin Patrona , oraz wszelkie wpłaty z dopiskiem „Stypendium” dokonywane na konto Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Stypendium przyznawane jest jeden raz w roku – w dniu urodzin „Barnaby” 24 stycznia i wypłacane w 12 miesięcznych ratach. Miesięczna rata stypendium wynosi teraz 250 zł. Kandydata (ew. 2-3 kandydatów)  typuje dyrektor „Marcinka” po konsultacji z nauczycielami przedmiotów humanistycznych. Decyzję o przyznaniu Stypendium podejmuje jego Patron, on też dokonuje publicznie aktu wręczenia.
Dotąd przyznano 3 stypendia: w 2021 Zuzannie Kliwickiej, w 2022 Stanisławowi Fechnerowi i w 2023 Oldze Mierzejewskiej.
W poniedziałek 5 lutego 2024 „Barnaba” wręczył okolicznościowy dyplom kolejnej laureatce.

Została nią w tym roku  – Julia Baszyńska z klasy IV Galia. 
W uroczystości wzięli udział także Pani dyrektor „Marcinka” Danuta Eckert, wychowawczyni klasy IV Galia Natalia Zmaczyńska oraz wiceprezes Stowarzyszenia Wychowanków Krzysztof Lipiak.