Przeskocz do treści
My z „Marcinka”

Stypendium „Barnaby” 2023

Tegoroczną (2023) laureatką Stypendium „Barnaby”  została uczennica klasy 4 LEX „Marcinka” Olga Mierzejewska.

Tak o laureatce pisze jej nauczycielka j. polskiego  Anna Góra:

Olga Mierzejewska jest uczennicą klasy czwartej o profilu rozszerzonym. Przez trzy lata naszej współpracy obserwuję jej rozwój z wielką uwagą i coraz większym podziwem. Odznacza się pasją badawczą, tolerancją wobec różnorodności świata, zachwytem nad jego pięknem, także refleksją nad brzydotą. Przygląda się, oswaja poprzez teksy kultury, także podróże dalekie i bliskie. Jej prace pisemne i wypowiedzi ustne są zaskakująco świeże, inspirujące a jednocześnie wnikliwe, intertekstualność tekstów kultury jest dla niej oczywistością. Poziom, który reprezentuje wybiega znacząco poza umiejętności nawet bardzo zdolnego ucznia.

Pochłania literaturę. O tekstach, które najbardziej na nią wpłynęły, mogłaby mówić długo; jednym tchem wymienia powieść „Orlando” Virginii Woolf, Dostojewskiego i Edgara Allana Poego, z literatury współczesnej czyta zaś każdy tytuł, który przykuje jej uwagę, tak jak „Klarę i słońce” Kazuo Ishiguro czy „Kobietę, która kochała owady” Selji Ahavy. Docenia też inne gatunki literackie, takie jak reportaż czy literaturę faktu; nie stroni od fantastyki, zarówno fantasy, jak i science-fiction, gdyż pozwalają jej one na eksplorację nowych i starych konceptów z zupełnie innej perspektywy. W literaturze szczególnie interesuje ją portret kobiety oraz to, jak zmieniał się jej wizerunek na przestrzeni wieków. Nie tylko słowo pisane ją inspiruje, także przedstawienia teatralne - z przejęciem wspomina spektakl “Wróg ludu” Henryka Ibsena - muzyka filharmonii, ale i współczesne piosenki, wystawy sztuki, też arcydzieła filmowe i gry wideo.

Tak poznaje świat i co dalej? Otóż, sama go opisuje, mówi, że niezwykle łatwo Przelewa myśli na papier, robi to w miarę regularnie, by słowo było nośnikiem idei, dźwięków, kolorów, smaku; prowadzi dziennik, bierze udział w konkursach literackich, od zeszłego roku próbuje swych sił w Olimpiadzie Języka Polskiego, w zeszłym roku w dwu pierwszych etapach zdobyła bardzo wysokie wyniki, niestety na części ustnej nie powiodło jej się, w tym roku na I etapie zdobyła 55p./60, liczymy na sukces. Oddaje się też działaniom plastycznym (rysunek, modelarstwo).

Myśli o studiach na kierunku humanistycznym, być może filologia polska – pragnie, by nie ograniczać zainteresowania literaturą tylko do samego czytania, ale też możliwie jak najdokładniej zgłębić jej tajniki. Jej marzeniem jest napisanie i wydanie własnej powieści – choć jednej.

Uważam, że Olga to osoba o wielkiej wrażliwości humanistycznej.


Anna Góra