Przeskocz do treści

Powstaje chór wychowanków „Marcinka”!

Motto: "Sine musica nulla vita"
Miłośnicy chóralistyki rodem z "Marcinka"!

Ta wiadomość spowoduje u wielu z Was radosne bicie serca i przywoła w pamięci cudowne chwile spędzone w przeszłości na koncertowej estradzie: pod patronatem Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rodzi się chór mieszany, którego członkami będą wychowankowie naszej słynnej Szkoły! Budowę zespołu zamierzamy oprzeć na śpiewakach, którzy w swych szkolnych latach pracowali pod kierownictwem prof. Antoniego Grochowalskiego, ale serdecznie powitamy w naszym gronie także wszystkich pozostałych miłośników śpiewu płci obojga rodem z "Marcinka". Niemożliwe do wczoraj stanie się ciałem już za miesiąc!

Na nowo spotkamy się w murach ukochanej Szkoły i udział w próbach będzie cudownym, bo systematycznie zażywanym, lekarstwem na "szarzyznę życia, bez słońc wielkich i ukochań wielkich". Liczymy, ze apel ten odbije się stukrotnym echem i dotrze do wszystkich wrażliwych dusz, których nigdy w "Marcinku" nie brakowało.

W tych dniach grupa inicjatywna, prof. Gerard "Barnaba" Sowiński - prezes Stowarzyszenia Wychowanków, prof. Antoni Grochowalski – były dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz dyrygent chóru i orkiestry "Marcinka" w latach 1967-77) i Jerzy Laskowski – były dyrektor Filharmonii Poznańskiej oraz śpiewak chóru "Marcinka" w latach 1971-75, spotkali się z dyrektorem "Marcinka", Panią Alina Chojnacką, i przedstawili Jej pomysł i problemy związane z organizacją chóru oraz oczekiwania, skierowane pod adresem Szkoły.

Inicjatywa spotkała się z niezwykle życzliwą reakcją Pani Dyrektor, która ze swej strony -wychodząc naprzeciw potrzebom przyszłych chórzystów - wyraziła zgodę na korzystanie przez nich ze szkolnej auli i fortepianu oraz sal lekcyjnych dla poszczególnych głosów.

W czasie wieczornych prób, których rozpoczęcie zaplanowano na poniedziałek, 2. marca 2015 r. o godz. 20.00, chórzyści mogliby korzystać także ze szkolnego parkingu – wjazd od ul. Grunwaldzkiej.

Próby chóru odbywać się będą w każdy poniedziałek i środę w godz. 20.00-22.00.

Prof. Sowiński, jako prezes patronującego działalności chóru Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, poprosił prof. Antoniego Grochowalskiego o sprawowanie nad chórem kierownictwa artystycznego, a Jerzego Laskowskiego (matura 1975) - o kierowanie pracami organizacyjnymi w okresie powstawania zespołu.

W chwili obecnej zgłoszenia do chóru przyjmuje Koleżanka Krystyna Guzek (w czasach "Marcinka" Krzysia Stawczyk) (matura: 1976) tel. 505 091 763.e-mail: k.guzek@tlen.pl

Bardzo prosimy Was o pomoc w dotarciu z informacją o powstającym chórze do wszystkich Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,

Do zobaczenia na pierwszej próbie w marcu!

Gerard "Barnaba" Sowiński
Jerzy Laskowski